C
Workshop Agenda and List of Participants
FEDERAL HIGH-PERFORMANCE GREEN FACILITIES WORKSHOP WALTER E. WASHINGTON CONVENTION CENTER
WASHINGTON, D.C.
Agenda
Tuesday, July 20, 2010 | |
1:00 p.m. | Welcome and Opening Remarks. National Research Council Study, Co-Sponsors, Process, and Deliverables |
David J. Nash, Chair, NRC Committee on Federal High-Performance Green Buildings | |
1:15 p.m. | Workshop Objectives and Format |
Shyam Sunder, Co-Chair, Building Technology Research and Development Subcommittee of the National Science and Technology Council, and Director, Engineering Laboratory, National Institute of Standards and Technology | |
1:30 p.m. | Beyond Performance Requirements: Breakthrough Thinking in the Federal Sector |
Kevin Kampschroer, Office of Federal High-Performance Green Buildings, General Services Administration | |
1:45 p.m. | Guest Presentations |
The Economics of Sustainability: The Business Case That Makes Itself | |
Greg Kats, President, Capital-E, and Venture Partner, Good Energies | |
Beyond Incrementalism: The Case of Arlington, Virginia | |
Peter Garforth, President, Garforth International, LLC |
Transformative Action Through Systems-Based Thinking | |
Robert Berkebile, Principal, BNIM Architects | |
2:45 p.m. | Breakouts—Who, What, Where |
Shyam Sunder | |
3:15 p.m. | Concurrent Breakout Sessions |
Breakout Topic 1: Investing in and Budgeting for Sustainable Facilities | |
Breakout Topic 2: Planning, Siting, Infrastructure, and Community Relations | |
Breakout Topic 3: Sustainable Operations and Maintenance | |
Breakout Topic 4: Life-Cycle Assessment | |
4:30 p.m. | Report-outs from Breakout Session Facilitators |
Wednesday July 21, 2010 | |
8:30 a.m. | Welcome Back |
David J. Nash, Chair, NRC Committee on Federal High-Performance Green Buildings | |
8:45 a.m. | Guest Presentations |
Getting to Net-Zero Energy: NREL’s Research Support Facility | |
Jeffrey M. Baker, Director of Laboratory Operations, National Renewable Energy Laboratory, Department of Energy (DOE) | |
Sustainable Fort Carson: An Integrated Approach | |
Christopher Juniper, Sustainability Planner and Hal Alguire, Division of Public Works, Fort Carson, Colorado | |
Sustainable Asset Management: The Case of Los Angeles Community College District | |
Thomas L. Hall, Facilities Program Manager, Los Angeles Community College District | |
Overcoming Regulatory Barriers: What Worked in California | |
Roland Risser, Co-chair, Building Technology Research and Development Subcommittee of the National Science and Technology Council, and Program Manager, Building Technologies Program, DOE | |
10:30 a.m. | Concurrent Breakout Sessions |
Breakout Topic 5: Design and Construction for New Buildings and Retrofits | |
Breakout Topic 6: Asset/Program Management | |
Breakout Topic 7: Sustainable Acquisition | |
Breakout Topic 8: Regulatory Issues, Voluntary Standards, and Rating Systems | |
11:45 a.m. | Report-outs from Breakout Session Facilitators |
12:30 p.m. | Thank You and Adjournment |
List of Participants
Mark Ames, American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers (ASHRAE)
Carolyn Austin-Diggs, General Services Administration (GSA)
Dave Baker, U.S. Department of State (DOS)
Jim Balocki, U.S. Army Corps of Engineers (USACE)
Peter Bardaglio, Second Nature
Michael Bloom, GSA
Catherine Broad, U.S. Department of Agriculture
Corey Buffo, U.S. Department of Energy (DOE)
Lane Burt, Natural Resources Defense Council (NRDC)
Steven Bushby, National Institute of Standards and Technology (NIST)
Philip Columbus, Department of the Army
Anne Crawley, DOE
Jose Cuzme, Indian Health Services
Victor D’Amato, Tetra Tech, Inc.
Lance Davis, GSA
Maria de Isasi, Smithsonian Institution
Ryan Doerfler, GSA
Paul Domich, National Science and Technology Council
Bill Dowd, National Capital Planning Commission (NCPC)
Michael Dunn, U.S. Environmental Protection Agency (EPA)
Terrel Emmons, Office of the Architect of the Capitol (AOC)
Ecton English, National Security Agency (NSA)
Stella Fiotes, NIST
Anna Franz, AOC
Chris Garvin, Terrapin Bright Green
Frank Giblin, GSA
Brad Gustafson, DOE
Ryan Guyer, DOS
Jeffrey Harris, Alliance to Save Energy (ASE)
Byron Haselden, Haselden Construction
Jonathan Herz, GSA
William Holley, GSA
Diana Horvat, Envision Design
Mary Ellen Hynes, Department of Homeland Security
Alison Kinn Bennett, EPA
Bob Kollm, U.S. Postal Service
William Logan, Headquarters, U.S. Coast Guard
Juan Lopez, Office of the Federal Environmental Executive
Philip Macey, Haselden Construction
Sina Mostaghimi, EPA
Get Moy, AECOM Inc.
Steve Pranger, USACE
Douglas Read, ASHRAE
Ab Ream, DOE
Eleni Reed, GSA
Jeffrey Rutt, NSA
Sarah Ryker, Science and Technology Policy Institute
Ken Sandler, GSA
Martin (Marty) Savoie, USACE
Robert Scinta, U.S. Department of Commerce
Graziella Siciliano, ASE
Josh Silverman, DOE
Rodney Sobin, ASE
Diane Stewart, Department of Health and Human Services
Diane Sullivan, NCPC
Shyam Sunder, NIST
Alison Taylor, Siemens Corporation
Joni Teter, GSA
Mary Tidlow, National Park Service (NPS)
Meg Waltner, NRDC
Stephen Whitesell, NPS
David Zimmerman, Tennessee Valley Authority