Appendix B
Committee Meetings and Presenters at the Committee’s Information Gathering Meetings
COORDINATING COMMITTEE
Meeting 1 (September 24-25, 2001, Washington, D.C.)
Dominic Izzo, Principal Deputy Assistant Secretary of the Army for Civil Works
Fred Caver, Deputy Director of Civil Works, U.S. Army Corps of Engineers (USACE)
James Johnson, Chief of Planning, USACE
Benjamin Grumbles, House Committee on Science
Arthur Chan, House Committee on Transportation and Infrastructure
John Anderson, House Committee on Transportation and Infrastructure
Meeting 2 (February 7-8, 2002, Washington, D.C.)
Richard Mertens, Water and Power Branch, Office of Management and Budget
General Vald Heiberg (Army Retired), former Chief of Engineers Hon. Wayne Gilchrest (D-Maryland)
Meeting 3 (Closed, July 12-13, 2002, Woods Hole, Massachusetts)
Meeting 4 (Closed, November 7-8, 2002, Irvine, California)
Meeting 5 (January 27-28, 2003, Washington, D.C.)
William Werick, Institute for Water Resources, Corps of Engineers
General Robert Griffin, Director of Civil Works, Army Corps of Engineers
Eldon James, Rappahannock River Basin Commission
Meeting 6 (Closed, April 3-4, 2003, Palo Alto, California)
PEER REVIEW
Meeting 1 (October 29-30, 2001, Washington, D.C.)
General Robert Flowers, Chief of Engineers, U.S. Army Corps of Engineers
Ronald N. Kostoff, Office of Naval Research
Richard Worthington, USACE
Meeting 2 (January 10-11, 2002, Washington, D.C.)
Timothy Searchinger, Environmental Defense
Jack Fritz, National Research Council
Meeting 3 (Closed, March 7-8, 2002, Irvine, California)
PROJECT PLANNING PANEL
Meeting 1 (April 16-17, 2002, Washington, D.C.)
James Johnson, Chief of Planning Corps of Engineers
David Moser and Eugene Stakhiv, Institute for Water Resources, Corps of Engineers Robert Lindler, Chief of Planning, Corps of Engineers, Baltimore District
John Williams, Citizen member of the C&D Canal Working Group
Steve Fitzgerald, Chief Engineer, Harris County (TX) Flood Control District
David Conrad, National Wildlife Federation
Nellie Tsipoura, Natural Resources Defense Council
Meeting 2 (August 16-17, 2002, St. Paul, Minnesota)
Col. Robert Ball, USACE
Dominic Izzo, Acting Deputy Assistant Secretary of the Army for Civil Works
Edward McNally, Lead Planner, USACE
Buddy Arnold, Team Leader, Planning and Policy Team, Mississippi Valley Division
Susan Smith, Senior Planner, Planning and Policy Team, Mississippi Valley Division
Meeting 3 (Closed, November 5, 2002, Irvine, California)
Meeting 4 (Closed, February 26-27, 2003, Washington, D.C.)
ADAPTIVE MANAGEMENT
Meeting 1 (May 2-3, 2002, Washington, D.C.)
James Johnson, Chief of Planning, USACE
Lynn Martin, Institute for Water Resources
Meeting 2 (July 29-30, 2002, St. Paul, Minnesota)
Kenneth Lubinski, Senior Scientist, Upper Midwest Environmental Sciences Center
Gretchen Benjamin, Wisconsin Department of Natural Resources
Steve Light, Institute for Agriculture and Trade Policy
Donald Powell, USACE, St. Paul District
Lisa Heddin, USACE, St. Paul District
Gary Palesh, USACE, St. Paul District
Jeff Gulan, USACE, St. Paul District
Leon Mucha, USACE, St. Paul District
Dick Otto, USACE, St. Paul District
Dan Krumholz, USACE, St. Paul District
Steven Tapp, U.S. Fish and Wildlife Service
Keith Basseke, U.S. Fish and Wildlife Service
Meeting 3 (November 21-22, 2002, West Palm Beach, Florida)
John Ogden, South Florida Water Management District
Nick Aumen, National Park Service
Stu Appelbaum, USACE
Mark Kraus, National Audubon Society
RIVER BASINS AND COASTAL SYSTEMS
Meeting 1 (June 4-5, 2002, Washington, D.C.)
Harry Kitch, Guidance Development Branch, Planning and Policy
Division, Corps of Engineers
Scott Faber, Water Resources Specialist, Environmental Defense
Robert Brumbaugh, Institute for Water Resources
Charles Chesnutt, Coastal Engineer, Engineering & Construction Division, USACE
Meeting 2 (September 5-6, 2002, New Orleans, Louisiana)
Russ Reed, Jacksonville District, USACE
William Good, Coastal Resources Division, Louisiana
Kenneth Orth, Institute for Water Resources, Corps of Engineers
Joeseph Dixon, Los Angeles District, USACE
David Schmidt, Savannah District, USACE
John Saia, New Orleans District, USACE
John Keifer, Kentucky Geological Survey
Craig Fischenich, Waterways Experiment Station, USACE
Meeting 3 (Closed, November 8, 2002, Irvine, California)